Fess up!

Foxbat 28-06-2010 22:38

Получил забавное письмо от клуба:

"Club Members:

We have found damage to the target hanger on position #4. The angle iron was pierced at the bottom by a rifle round. Two pieces of brass in 7.62 x 39mm Yugoslavian, a rifle caliber round, were found on the range. As all of you are aware, shooting rifle calibers in the club is a gross violation of the rules and is considered intentional range damage.

We know that the hanger was damaged after 6/15/10 and before 6/22/10. We have the sign in log and a computer log of everyone who entered the club during that time. There were only 19 different people who came in. Some people did not sign in but were still registered by the computer.

We intend to interview everyone who entered the club during that period if we have to. We are offering to the person responsible that if you will come forward before we start the interviews you may only be charged for the repair of the damage.

However if we are forced to begin interviewing members we will expel the responsible party when the member is identified. We will still seek restitution for the damage despite the expulsion.

You have until 5:00 pm on Thursday to contact .... at .... or by email at ...... After that time there will be no appeal before permanent expulsion. We hope the party responsible will do the sensible thing and come forward voluntarily."

Я никогда такими патронами не пользовался, но держатель сделан из стали толщиной 1/4 дюйма, и его прохерачило насквозь. Это патроны бронебойные, или универсальные но со стальными сердечниками?

Ursvamp 28-06-2010 22:44

Интересно, признается кто-нибудь?

fd15k 28-06-2010 22:52

quote:
Originally posted by Foxbat:

Я никогда такими патронами не пользовался, но держатель сделан из стали толщиной 1/4 дюйма, и его прохерачило насквозь. Это патроны бронебойные, или универсальные но со стальными сердечниками?

Обычные патроны, причем югославские даже с медной оболочкой (без стали). Я пробовал стрелять в полдюймовую нормализованную
сталь - не пробило, но совсем немного нехватило...

Foxbat 28-06-2010 23:03

quote:
Originally posted by Ursvamp:
Интересно, признается кто-нибудь?

Через пару дней узнаем! Улыбаюсь

0Х29А 28-06-2010 23:07

У нас иза таких долбоёбов установили видео камеры.

ctb 28-06-2010 23:08

quote:
Originally posted by Foxbat:
Получил забавное письмо от клуба:

"Club Members:

We have found damage to the target hanger on position #4. The angle iron was pierced at the bottom by a rifle round. Two pieces of brass in 7.62 x 39mm Yugoslavian, a rifle caliber round, were found on the range. As all of you are aware, shooting rifle calibers in the club is a gross violation of the rules and is considered intentional range damage.

We know that the hanger was damaged after 6/15/10 and before 6/22/10. We have the sign in log and a computer log of everyone who entered the club during that time. There were only 19 different people who came in. Some people did not sign in but were still registered by the computer.

We intend to interview everyone who entered the club during that period if we have to. We are offering to the person responsible that if you will come forward before we start the interviews you may only be charged for the repair of the damage.

However if we are forced to begin interviewing members we will expel the responsible party when the member is identified. We will still seek restitution for the damage despite the expulsion.

You have until 5:00 pm on Thursday to contact .... at .... or by email at ...... After that time there will be no appeal before permanent expulsion. We hope the party responsible will do the sensible thing and come forward voluntarily."

Это индор?

Эту уголковую сталь и .44 магнум пробивает, лёгкими (быстрыми) пулями из карабина. Но характер дырок другой, конечно.

--
Коган-варвар

Foxbat 28-06-2010 23:18

quote:
Originally posted by 0Х29А:
У нас иза таких долбоёбов установили видео камеры.

У нас к сожалению тоже в процессе... монитор уже стоит, камеры постепенно подключаются... придется на них шапки вешать.

Foxbat 28-06-2010 23:20

quote:
Originally posted by ctb:

Это индор?

Эту уголковую сталь и .44 магнум пробивает, лёгкими (быстрыми) пулями из карабина. Но характер дырок другой, конечно.

--
Коган-варвар

Мои 9мм пули со скоростью около 1400 футов в секунду с тех креплений сбивают краску, не оставляя даже углублений.

neil 29-06-2010 13:06

7,62х25 пробивает 6мм постилочного железа, но тир имхо не должен быть из жести построен.

svt1941 29-06-2010 21:58

Надо сказать спасибо што ваше есть какои-то тир на либеральном севере... даи волю демократам- только из пневматики стрелять будем Улыбаюсь

blackbox 02-07-2010 10:47

Тут смысл не в возмещении ущерба, конечно. Если тир не предназначен для винтовочных и промежуточных патронов, а в нём происходят такие "казусы", лично я бы обходил его за три версты. А уж приезжать в такое место с детьми, например - увольте!
Безопасность превыше всего в стрелковом деле. Как никак оружие для уничтожения людей придумано...

Так что я действия руководства клуба вполне одобряю. Хочешь лупить из .223 или 7,62х39 - едь туда, где для этого есть условия!

Ursvamp 02-07-2010 22:56

Ну так что - поймали кого?

Ursvamp 10-07-2010 16:01

Foxbat, чем закончилось? Улыбаюсь

Foxbat 10-07-2010 16:45

Чет ничего не слышно... поспрашаю.